معتادان هراتی؛ هنوز هم بی‌سرنوشت اند

نوشته شده توسط محمد رفیع، سینا-

خیابان خواجه علی موفق؛ خیابانیست معروف که در قلب شهر هرات قرار دارد. اما، آنچه بیش از هر چیز دیگری در آنجا چشمان تان را جذب می‌کند، حضور برخی افرادیست که با موی‌های ژولیده در کناری غلتیده اند و یا هم مواد مخدر دود می‌کنند.

عبدالله، بالای سی سال سن دارد و دود کردن تریاک‌اش پای به هشت سالگی گذاشته، او می‌گوید که چندین سال است بستگان خویش را رها کرده، گرما و سرما دوستان نزدیکش اند و “خیابان علی موفق” جای بود و باشش شده است.

hh

عبدالله با صدای لرزان سخن می‌زند: ” باور به خدا کنید که سه سال میشه به ای سرک افتاده ام و تا حال هیچ کس به مه نگفته که اینجا چکار میکنی و یا چی می‌خوری و می‌پوشی. اینجا و ضعیت ما به واقعیت که خرابه.”

او می‌گوید که دولت تا کنون به آنان چندان توجه  نداشته است، ” حد اقل برای ما یک سرپناه و یا یک شفاخانه‌ی بزرگ ساخته شود تا از این وضعیت بد بیرون شویم، ما هم انسان هستیم.”

چندین سال است که ریاست مبارزه با مواد مخدر هرات می‌کوشد تا کشت مواد مخدر را صفر سازد، با آنهم این ولایت غربی کشور با هزاران معتاد دست به گریبان است.

gg

رییس مبارزه با مواد مخدر هرات، غلام جیلانی دقیق می‌گوید که از میان پانزده ولسوالی این ولایت تنها شیندند است که در آن مواد مخدر کشت می‌گردد، ولسوالی‌که مانع صفر شدن کشت کوکنار در این ولایت گردیده است.

آقای جیلانی اما می‌گوید که با همکاری نیروهای امنیتی به سراغ کشتزارهای کوکنار در این ولسوالی خواهند رفت تا این ولایت را از لحاظ کشت کوکنار بیشتر به صفر نزدیک سازند.

آقای جیلانی می‌گوید که” 30 تا 35 درصد معتادان در این ولایت را افرادی تشکیل می‌دهند که از ولایت‌های دیگر به اینجا آمدند.”

برای اینکه استفاده‌ی مواد مخدر کاهش یابد آقای جیلانی به این باور است که: ” استعمال مواد مخدر از لحاظ دین اسلام قویا حرام می‌باشد، پس نقش علما در آگاهی دهی و از میان برداشتن این پدیده بسیار مهم پنداشته می‌شود. برعلاوه، استادان در مکاتب، تیم‌های آگاهی دهی، و از همه مهمتر رسانه‌ها با پخش برنامه‌های آگاهی دهی از اضرار مواد مخدر نیز مهم پنداشته می‌شوند.”

از سویی هم آقای جیلانی جمع‌آوری معتادان به مواد مخدر از کنار و گوشه‌ی این ولایت را تنها منوط به دولت نمی‌داند، بل از همه‌ی مردم می‌خواهد تا ” کمر همت را ببندند و با این پدیده به گونه‌ی جدی مبارزه کنند.”

هرات در غرب افغانستان از ولایت‌هایی است که بر بنیاد گزارش‌های منتشر شده از سوی ریاست صحت بیش از 60 هزار معتاد به مواد مخدر دارد، معتادانی‌که هنوز روشن نیست چه‌وقت تداوی خواهند شد.

نظرتان را بنویسید