واکنش هراتیان به روزنامه شرق ایران؛ مانع ساخت سد«سلما» نشوید

ساخت سدی بر آب‌های هریرود، برخی از روزنامه‌نگاران ایرانی را حالا بلای جان مهاجران افغان در آن کشور ساخته است.

روزنامه شرق ایران در تازه‌ترین شماره‌اش از آن کشور خواسته است که ایران قدرت بزرگی(مهاجران ملیونی افغان) را در دست دارد و از آن به حیث ابزار فشار برای توقف کار ساخت سد سلما استفاده کند.

0,,6508176_4,00

نقشه بند سلما، از بزرگترین پروژه‌های ته‌بنایی افغانستان در زمان اولین رییس جمهور کشور، سردار محمد داود خان، روی کاغذ ریخته شد که در جریان جنگ‌های داخلی، کار ساخت آن متوقف گردید. پس از سقوط دوره طالبان، سنگ تهداب آن در 25 حوت سال 1386 نهاده شد که تاکنون بیش از هفتاد درصد کار این پروژه 200 ملیون دالری از سوی کشور هند به پیش‌رفته است.

توصیه‌ای که هراتیان را در این ولایت غربی کشور “سخت” نگران ساخته است. آنان می‌گویند که با اعمار این بند نه تنها شهروندان غرب کشور از نعمت “برق وطنی” مستفید می‌گردند، بلکه برای شان زمینه شغلی نیز مهیا می‌گردد. بنا بر این، دولت افغانستان نباید اجازه دهد تا این کشور بتواند مانع ساخت این سد گردد.

سید احمد، شهروندی است که در یکی از ولسوالی های دور دست هرات، پشتون زرغون زندگی می‌کند. او می‌گوید: “با ساخت بند سلما، صدها جریب زمین که حالا به دلیل نبود آب از حاصل بازمانده اند، آبیاری شده و از آن‌هاحاصل بدست می‌آید.”

او می‌افزاید که یکی از دلایل مهاجرت‌های غیرقانونی و یا قانونی شهروندان این ولایت به کشور ایران، کمبود کار است و با ساخت این سد، بیشتر آنان مصروف کار زراعتی و یا غیر زراعتی شده و مهاجرت ها به آن کشور نیز کاهش خواهد یافت. “پس از دولت خواهشمندیم، جلو هر نوع مداخله کشور ایران و یا کشور دیگری را در این زمینه بگیرد.”

فواد، یکی دیگر از شهروندان این ولایت می‌گوید، “دولت ما در این موقع که کار ساخت بند سلما از سوی کشور های همسایه مانند ایران در خطر است، نباید دست بالای دست بنشیند، بلکه جلو چنین کارها را هر چه زودتر از طریق گفتگوها بگیرد.”

نماینده های مردم این ولایت غربی کشور، حتی در نشست‌های خبری بارها به روزنامه‌نگاران گفته اند که کار ساخت سد سلما از سوی دولت ایران به  شیوه های مختلف به تاخیر افتاده و در تلاش اند تا این سد ساخته نشود.

سایت افغانستان امروز، از احمد جاوید رووف، نماینده هرات درمجلس سنای کشور نقل کرده است که، ” دولت ایران به خاطر استفاده از آب‌های بیرون مرزی افغانستان از ساخت بند سلما ـ عمده‌ترین پروژ‌ه در خاک افغانستان ـ جلوگیری می‌کند. سد سلما درسال 1382 قرارداد شده بود که در طول چهار سال تکمیل شود. بودجه‌اش داده شد، پولش فیصله شد و کشور هند تقاضای ساخت آن‌را کرد ولی ایرانی‌ها دخالت کردند دراین راستا… حتا ایرانی‌ها به سفارت هندوستان رفتند و از ‌آن‌ها تقاضا کردند که این سد ساخته نشود تا این‌که ایرانی‌ها از این آب استفاده کنند.”

روزنامه شرق ایران نوشته است، “در صورت ساخت سد سلما، میزان جریان آب هریرود به‌سمت ایران، ۷۳‌درصد کاهش پیدا می‌کند. این در حالی است که بخش مهمی از مناطق شرقی ایران به آب هریرود وابسته هستند.”

چیزیکه از سوی آگاهان امور سیاسی در غرب افغانستان نیز همواره مورد بحث بوده است. عبدالاحد صدیقی، کارشناس امور سیاسی در غرب کشور می‌گوید، “ایران از جمله کشورهای است که همواره در امور داخلی افغانستان به ویژه روی حوزه آبی هریرود مداخله داشته است و یکی از اهداف بزرگ این کشور در افغانستان متوقف ساختن سد سلما در هرات بوده که یک پروژه حیاتی برای مردم افغانستان پنداشته می‌شود.”

او می‌افزاید که دولت افغانستان در این رابطه تا کنون به گونه مشخص “واکنش نشان نداده و اگر هم داده، سطحی بوده است، دولت‌مردان کشور باید به این موضوع به گونه جدی رسیدگی کنند.”

او گفته  است که، “رسانه ها و دولت ایران، از مهاجرین افغان به عنوان ابزار فشار همواره استفاده کرده اند تا به نفع ملی خود سود جویی نمایند.”

 عبدالقادر کامل، یکی دیگر از آگاهان امور سیاسی در غرب کشور نیز به باور آقای صدیقی معتقد بوده و می‌گوید، “دولت مردان ایران از مهاجرین افغان به عنوان ابزار در سیاسیت خارجی شان استفاده می‌کنند. متاسفانه این کشور همیشه کوشش کرده است با استفاده از ابزارهای نا مشروع مانند مهاجرین افغان، دولت افغانستان را زیر فشار قرار دهد تا بتواند ملیاردها مترمکعب آب این کشور را به گونه رایگان ببلعد.”

آقای کامل می‌افزاید که دولت جدید ایران باید روابط‌‌ اش را بر اساس معیارهای پذیرفته شده بین‌المللی، حسن هم‌جواری و بر بنیاد احترام متقابل و منافع دوطرفه استوار بسازد، “از دولت جمهوری اسلامی افغانستان می‌خواهیم که در برار ایران، همسایه غربی کشور، سیاست شفاف اتخاذ نماید و سفیر جمهوری اسلامی ایران را در کابل فرابخواند تا بخاطر موضوعاتی که در روزنامه شرق ایران منتشر شده است، پاسخ دهد. چون آن موضوع، مداخه صریح در امور داخلی کشور بوده است.”

سد سلما، در 170 کیلومتری شمال‌شرق هرات، در مسیر دریای هریرود در ولسوالی چشت این ولایت به طول 550 متر و ارتفاع 107 متر ساخته می‌شود که با تکیمل آن بیش از ۴۲ میگاوات برق مورد نیاز حوزه غرب کشور تامین گردیده و بیش از ۲۰۰ هزار جریب زمین از مسیر هریرود تا مرز ایران در منطقه ذوالفقار، زیر پوشش آب قرار خواهد گرفت.

 

نظرتان را بنویسید