«ایران حق دخالت در مورد امضا سند امنیتی افغانستان و آمریکا ندارد»

امضای موافقت‌نامه امنیتی میان افغانستان و امریکا این روزها نه تنها بر سر زبان‌ها در رسانه‌ها و مردم این کشور است، بلکه ایران همسایه غربی افغانستان را ناخشنود و نگران ساخته است.

images

طلوع نیوز، یکی از رسانه های دیداری کشور به تازگی روی سایت‌ش نوشته است که رییس جمهوری تازه ایران، حسن روحانی، مخالفت‌ش را با حضور نیروهای خارجی، پس از سال 2014 در افغانستان ابراز کرده است.

ابراز نظرهای اخیر حسن روحانی، شهروندان هرات نگران ساخته است. آنان می‌گویند که سخنان رییس جمهوری ایران خلاف معیارهای جهانی و دخالت آشکار در امور داخلی افغانستان می‌باشد. آن‌ها همچنان می‌گویند  که حضور نیروهای خارجی در کشور باعث پیشرفت ارتش کشور شده و کشورهای همسایه نباید در موضوعات داخلی افغانستان مداخله کنند.

علی احمد، دانشجوی رشته ژورنالیزم دانشگاه هرات، یکی از شهروندانی می‌باشد که نگران ابراز نظرهای حسن روحانی پیرامون سند امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا می‌باشد. او می‌گوید که:«ما به حضور نیروهای کمک بین‌المللی نیاز داریم. آن‌ها(نیروهای بین‌المللی) ارتش و پولیس افغانستان حمایت می‌کنند.»

علی احمد افزود که رییس جمهور ایران هیچ حقی ندارد که در امور داخلی افغانستان دخالت کند.«افغانستان یک کشور مستقل است و این حق را دارد که با هر کشوری که می‌خواهد پیمان امضا کند. و هیچ کشوری اجازه ندارد که دخالت کند.»

محمد شهروند دیگر هراتی است که از ابراز نظر رییس جمهور ایران پیرامون سند امنیتی میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا نگران است. او می‌گوید که امضا سند امنیتی میان افغانستان و آمریکا یک دستاورد بزرگ تاریخی برای مردم افغانستان و حکومت می‌باشد می‌باشد. نباید اجازه داد در مورد چنین دستاوردی کشور دیگری دخالت کند.

آگاهان امور سیاسی در هرات به این باورند که افغانستان به حیث یک کشور مستقل حق دارد تا بر اساس مصلحت ملی و منافع ملی با هر کشوری که خواسته باشد پیمان ببندد.

عبدالقادر کامل، آگاه امور سیاسی درغرب کشور می‌گوید که امضای پیمان امنیتی میان افغانستان و واشنگتن، بر اساس منافع ملی کشور صورت می‌گیرد و نگرانی همسایه غربی کشور، ایران در این مورد و حضور نیروهای خارجی پس از سال‌های دو هزارو چهارده، مداخله آشکار این کشور در امور داخلی افغانستان است.

وی افزود که دولت افغانستان باید سفیر ایران در کابل را فرا بخواند تا در مورد “اظهارات غیر مسوولانه” حسن روحانی، رییس جمهوری ایران پاسخ بگوید.

 خروج کامل نیروهای غربی از افغانستان چالشهای فراوانی فراروی این کشور قرار می دهد. اما ظرفیت این را هم دارد که فرصت صلح پایدار را به دست دهد. اگرچه نمی توان کاملا خوشبین بود که خروج کامل قوای خارجی می تواند طالبان را تشویق به صلح کند، اما این واقعیت را نباید دست کم گرفت که در آن صورت بهانه اصلی جنگ طلبی طالبان از بین می رفت.

در شرایط فعلی، افغانستان چاره ای جز امضاء توافقنامه امنیتی ندارد. چرا که اگر قوای خارجی در نتیجه امضاء نشدن توافقنامه امنیتی از افغانستان خارج شوند، این احتمال به طور جدی وجود دارد که جامعه بین المللی به تعهدات مالی خود به طور کامل عمل نکنند و در نتیجه، افغانستان قادر به پرداخت هزینه های قوای مسلح نباشد؛ موضوعی که می تواند باعث تشدید ناامنی ها و بدتر شدن وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی این کشور شود.

گفت وگو ها میان کابل و امریکا درباره امضای پیمان امنیتی از یک سال به این‌سو آغاز شده وبه تازگی دوطرف در مورد بیشتر بخش های این موافقت‌نامه به توافق رسیده اند و قراراست در لویه جرگه که ماه آینده برگزار گردد، این پیمان نهایی شود.

نظرتان را بنویسید