پدیداری امیدواری‌های تازه در بهبود روابط آمریکا و ایران

«من می خواهم به مردم آمریکا بگویم: از جانب مردم ایران برای مردم آمریکا صلح و دوستی آورده‌ام.» این سخنی بود که دکتور حسن‌روحانی، رییس‌جمهور ایران، در گفت‌وگوی با یکی از رسانه‌های آمریکایی بیان داشته است.

80835322-4948957

این پیام آقای روحانی، امیدواری‌های زیادی را در بهبود روابط با کشورهای غربی به ویژه ایالات متحده آمریکا میان مردم و سیاست‌مداران ایران، به وجود آورده است.

از سوی دیگر مقام‌های کشورهای غربی نیز از لحن صحبت‌های آقای روحانی در گفت‌وگوهای رسانه‌ای و سخنرانی که در مجمع عمومی سازمان ملل متحد داشت، برای رسیدن به یک توافق جامع پیرامون برنامه هسته‌ای که سالهاست روابطه غرب و ایران را خدشه دار ساخته است، امیدوارهای زیادی را بدست‌آوردند.

گفت‌وگوی تلیفونی

آنچه که بیشتر از همه امیدواری‌ها را نسبت به بهبود روابط ایران و ایالات متحده آمریکا را بیشتر می‌کند؛ گفت‌وگوی تلیفونی رییس جمهوران این دو کشور می‌باشد. باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا بعدازظهر جمعه در یک کنفرانس خبری در واشنگتن از این مکالمه بی سابقه خبر داده است. به گفته مقام های آمریکایی این مکالمه در ساعت دو و نیم بعد از ظهر روز جمعه و به مدت ۱۵ دقیقه صورت گرفته است.

به گفته آقای اوباما، او پس از گفت‌وگو با همتای ایرانی خود به این نتیجه رسیده است که دو کشور می توانند به یک توافق جامع برای پایان دادن به مناقشه هسته ای دست پیدا کنند.

آقای اوباما گفت راه رسیدن به توافق با ایران دشوار است ولی با به روی کار آمدن دولت جدید در این کشور یک فرصت استثنایی برای پیش بردن گفت و گوها پدید آمده است.

آقای روحانی هم با انتشار پیام هایی در شبکه اجتماعی توییتر بخش هایی از مکالمه خود با باراک اوباما را نقل کرده است.به نوشته آقای روحانی او به باراک اوباما گفته است که با عزم سیاسی می توان به سرعت به اختلافات بر سر برنامه اتمی ایران پایان داد.

آقای روحانی همچنین به باراک اوباما گفته است که به تعامل با اعضای گروه ۱+۵، به خصوص ایالات متحده در هفته ها و ماه های آینده امیدوار است.

آقای روحانی نوشت در پایان مکالمه او برای آقای اوباما آرزو کرده که روز خوبی داشته باشد و رئیس جمهوری آمریکا هم به فارسی گفته است: «خداحافظ»

 گفت‌وگوی رو در رو

پس از 34سال، برای نخستین‌بار، «جان‌کری» و«جواد ظریف» وزیران خارجه ایران و آمریکا در پایان نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت‌وگوی رو در رو باهم داشتند. این گفت‌وگوی رو در رو نیز به امیدوارها در بهبود روابط ایران و ایالات متحده آمریکا می‌افزاید.

وزیران خارجه هر دو کشور، پس از گفت‌وگوی رو در رو در نشست‌های خبری، از امیدوارها درمورد به توافق رسیدن برسر برنامه هسته‌ای ایران سخن‌زدند.

مقام‌های ایرانی در این گفت‌وگو بارها تاکید کردند که به‌دنبال ساخت سلاح هسته‌ای نیستند و پیام صلح و دوستی برای جهانیان و ملت آمریکا دارند. در مقابل بارک اوباما در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل تاکید کرد که به‌دنبال برهم‌زدن نظام ایران نیست و دست‌یابی به انرژی هسته‌ای را حق مسلم ملت ایران می‌داند.

برخی از تحلیل‌گران امور روابط بین‌الملل نیر خوشبین بهبود رابطه میان این دو کشور می‌باشند. آن‌ها خوب شدن رابطه میان ایالات متحده آمریکا و جمهوری اسلامی ایران را به‌سود مردم افغانستان و منطقه  می‌دانند.

علی سروش، آگاه امور سیاسی درغرب افغانستان می‌گوید:«نشانه‌های فراوانی از کاهش تنش و افزایش اعتماد میان این دو کشور وجود دارد. افزایش اعتماد میان آمریکا و ایران منافع افغانستان را تامین می‌کند. افغانستان کشوری‌ست که نیاز شدید برای پیشرفت به این دو کشور دارد. هر دو کشور می‌توانند باهم برای رشد افغانستان کار کنند. تا این‌که افغانستان دوباره به تاریکی برنگردد.»

گفت‌وگوی تلفنی حسن روحانی و باراک اوباما، روسای جمهوری ایران و آمریکا، در پی گفت‌وگوی رو در روی وزیران امور خارجه دو کشور، از هر جهت به معنای بسته شدن یک فصل و گشوده شدن فصل تازه دیگری در کتاب پرماجرای روابط ایران و آمریکا به شمار می‌رود.

تواب کیان، روزنامه‌نگار

 

نظرتان را بنویسید