حكومت ايران؛ مانع آزادي بيان در صدا و سيما

از ابتداي انقلاب 1357 كه منجربه تغيير نظام سياسي در ايران شد و جمهوري اسلامي روي كار امد، تمامي رسانه ها در ايران به خدمت نظام در امد و استقلاليت خود را از دست داد.

همچنان يكي ديگر از عملكرد هاي نظام جمهوري اسلامي عدم فعاليت رسانه هاي تصويري و صوتي به صورت خصوصي است.

با اينكه نظام جمهوري اسلامي در طي سالهاي گذشته همچنان بر تامين حقوق شهروندي وحقوق بشر و ازادي بيان ابراز نظرهاي كرده اما بعد ازانتخابات جنجال برانگيز 88 اين سخنان با عملكردهاي دولت انعكاس ديگري يافت .

ايران به عنوان يكي از كشورهاي ناقض حقوق بشر و مانع آزادي بيان در سطح جهان مشهور است.

اما اگر برگرديم به بحث جنجالي كه هم اكنون فضاي رسانه هاي دولتي ايران را گرفته يك بار ديگر تنش ها و درگيري هاي دروني مقامات ايراني را بيش از بيش نشان ميدهد.

با وجود اينكه گفته ميشود صدا و سيماي جمهوري اسلامي در خدمت وزير زره بين رهبري قرار دارد، اما واكنش ريس جمهور وقت ايران موضوع را تا اندازه اي پيچيده تر نشان ميدهد .

اخيرا در يك حركت غيرمنتظره ديگر اقاي محمود احمدي نژاد هشداري  علیه تمایل برخی به ‘تنزل’ رادیو تلویزیون دولتی كشورش داد.

رئیس جمهوری ایران، گفته است که حد و مرزهای سازمان صدا و سیما به طور کامل تعیین نشده و بسیاری تمایل دارند که از آن برای پیشبرد منافع خود بهره برداری کنند.

او روز شنبه طی نطقی در کنفرانس “افق رسانه” مرکز همایش‌ های بین‌ المللی صدا و سیمای جمهوری اسلامی، این سازمان را رسانه ای یگانه خواند و از عملکرد آن در مقابله با “هجمه های رسانه ای سلطه گران” تمجید کرد.

رئیس جمهوری ایران در عین حال هشدار داده است: “بسیاری از افراد دوست دارند صدا و سیما بلندگوی آنها بوده و آنها را تبلیغ و ترویج کند و نیز می‌ خواهند صدا و سیما را در حد یک حزب و یا سایت تنزل داده و پائین بکشند.”

محمود احمدی نژاد در این خصوص به فرد با گروه خاصی اشاره نکرده است.

وی می افزاید که برخی نیز می خواهند دیدگاه‌ های تربیتی، اخلاقی، هنری و دینی آنها توسط این رسانه در نظر گرفته شود.

به گفته او: “بسیاری از حد و مرزها برای رسانه ملی تعریف نشده، ولی در عمل از صدا و سیما انتظار می‌ رود که آنها را در موسیقی، اخلاق، سیاست، رفتارهای اجتماعی، امور داخلی و خارجی رعایت کند.”

با اينكه گمانه زني هاي وجود دارد كه اين گفته هاي اقاي احمدي نژاد غيرمستقيم به طرفداران رهبري اطلاق ميشود، اما شماري از كارشناسان با طرح بعضي نظرها اين حركت يا تنش به وجود امده ميان رهبرو ريس جمهور را ساختگي ميدانند.

اقاي نذير رها صاحب نظر امورسياسي در غرب افغانستان براين باورست كه نه تنها صدا و سيما  بلكه چند ارگان ديگر نيز وجود دارد، كه نزديك شدن يا دخالت دران براي ديگر خط سرخي است كه فقط رهبري ميتواند از ان بگذرد.

اقاي رها همچنان تاكيد ميكند آنچه كه از صدا و سيما پخش ميشود بايد هماني باشد كه رهبري آن را تاييد و تاكيد كرده درغيران هر بحثي كه انتشار ياد موضوعي است كاملا غير شرعي و نادرست .

اما تعيين و تاكيد هاي انجام شده در اين سازمان به صورت جدي حضور وسايه رهبري را روي اين سازمان نشان ميدهد .

 رئیس سازمان صدا وسیما مطابق قانون اساسی ایران توسط رهبر جمهوری اسلامی تعیین می شود و به او پاسخگو است، اما بر اساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی، شورای نظارت بر صدا و سیما نیز تشکیل شده، هرچند قانون ضمانت های اجرایی برای آن مشخص نکرده است.

 با اين حال انتقاد هاي هم از طرز عملكرد صدا و سيماي جمهوري اسلامي ازسوي برخي حلقات نزديك به دولت و حتي مخالفان نيز صورت گرفته است .

 مخالفان دولت ایران به ویژه میرحسین موسوی و مهدی کروبی، بارها از عملکرد صدا و سیما در پوشش خبری تحولات دو سال گذشته ایران انتقاد کرده اند.

 میرحسین موسوی دست کم در یک مورد از “رواج تهمت” در صدا و سیما انتقاد و این سازمان را به هم سویی با بیگانگان متهم کرده بود.

 این در حالیست که برخی از مشاوران محمود احمدی نژاد نیز با انتقاد از “محدودیت” استفاده از رادیو و تلویزیون دولتی، خواهان اختصاص زمان بیشتری از برنامه های صدا و سیما به دولت بوده اند.

 این اولین باری نیست که صدا و سیمای جمهوری اسلامی به خاطر محصولاتی که برای پخش در نظر گرفته مورد انتقاد محافظه کاران و محافل مذهبی قرار می گیرد.

 و نكته جالب اينجاست كه تنها سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي نيست كه زير اين فشار ها در حال خرد شدن است بلكه گزارش ها نشان ميدهد كه به شدت وضيعت رسانه ها ي چاپي خصوصي و روزنامه نگاران ، شخصيت هاي سياسي وفرهنگي اين كشور نيز رو به مخامت است .

 برخورد هاي خشونت بار ، پرشدن زندان ها از شخصيت هاي فرهنگي و سياسي اين كشور همه و همه نشان دهنده وضيعت بغرنج فضا به وجود امده بعد از انتخابات جنجال برانگيزدراين كشور است .

 بصير بگزاد رونامه نگار وصاحب نظرامور سياسي درغرب افغانستان براين باوراست كه فرياد ها وسروصداهاي احمدي نژاد ريس جمهور اين كشور هيچ تاثيري بر اوضاع فعلي و مخصوصا فعاليت يا عدم فعاليت صدا وسيماي جمهوري اسلامي نداشته و ندارد چرا كه رهبري با قدرت هرچي تمامتر روي اين موضوع تمركز و كنترل كامل دارد.

راديو زحل

1 نظر

  1. فردين عليخاني از داشگاه انقلاب تهران گفت:

    حكومت روحانيون ايران بزرگترين نقض كننده حقوق بشر و وآزادي بيان در جهان است.
    روحانيوني كه درايران بر سر قدرت هستند؛ به خاطر حفظ مقام وقدرت شان نمي گزارند آزادي بيان در ميان رسانه هاي ايران نهادينه شود، چون با نهادينه شدن آزادي بيان در رسانه ها ومطبوعات كثافت كاري هاي كه روحانيون انجام مي دهند آشكار مي شود.

    آفرين بر شما كه غم خار ملت ايران مظلوم شديد، اميدوارم كه به زودي به كمك رسانه هاي خارجي چون راديو و سايت خبري زحل در كشور ما هم دموكراسي و آزادي بيان تحقق پيدا كند و از چنگال روحانيوني كه شبيه به شيطان هستند، نجات پيدا كنيم

نظرتان را بنویسید