انکشاف اقتصادی هرات؛ با جهانی شدن میدان هوایی آن

 کار احداث دوپروژه  مهم و بزرگ در میدان هوایی هرات  اخیرا گشایش یافت و میدان هوایی هرات به یک میدان هوایی بین المللی مبدل گشت.

این پروژه هاکه شامل  ترمینال بزرگ ومجهز باتمام امکانات موردنیاز مسافران وپروژه راه های ورودی و خروجی میدان هوایی هرات میباشد که به هزینه دو ملیون دالر از کمک های کشورهای  ایتالیا و  ایالات متحده امریکا ساخته شده است.

اکنون با جهانی شدن میدان هوایی هرات، زمینه خدمات معیاری برای مسافران داخلی و خارجی فراهم شده است.

این طرح­ها در حالی گشایش یافته است که در یکسال گذشته اقدام­های موثری بخاطر تجهیز ، توسعه و بین المللی شدن میدان­هوایی هرات انجام شده که شامل  بازسازی  بخش­هایی ازمیدان هوایی هرات با هزینه­ی بالغ بر پنجاه ملیون دالر امریکایی، مطابق  با معیارهای جهانی است.

اینها همه،  نشانهء حمایت های دومدار جامعه جهانی از بازسازی و انکشاف پایدار در افغانستان است که این حمایت ها در سایر زمینه ها نیز افزایش خوبی داشته است و مردم افغانستان هم بیشترین استفاده را از این پشتیبانی ها خواهند کرد.

پیشرفت های اخیر هرات در زمینه بازسازی و انکشاف، مدیون امنیت نسبی در این ولایت است که با تلاش های نیروهای امنیتی افغان و خارجی بدست آمده است.

هرات ولایتی است مرزی و همسایه با دو کشور خارجی؛ ولایتی که صنعت و کشاورزی درآن انکشاف یافته و همین امر زمینه رفت آمد مسافران زیاد و نیز تجارت و ترانزیت را افزایش چشمگیری داده و سبب رونق بازار اقتصادی افغانستان نیز شده است.

از سویی هم قرار است که میدان بین المللی هرات، در آینده نزدیک به عنوان اولین میدان هوایی کارگو در کشورآماده گردیده که این خود میتواند در قسمت صادرات و واردات سریع و ارزان اقلام تجارتی کشاوزان و بازرگانان  به  خارج از کشور نقش ارزنده را داشته باشد.

 این درحالیست که در سالهای پسین، صدها تن میوه کشاورزان هرات به علت عدم زمینه انتقال ونبود سرد خانه های مدرن وعصری از بین میرفت و به خاطر دور بودن مسیرها و گران بودن انتقال کالاها به خارج از کشور صادر نمی شد و این  خود یک ضربه اقتصادی بزرگی به بازرگانان و کشاورزان بود.

همچنان با بین المللی شدن میدان هوایی هرات،  دروازه جهان به سوی هرات گشوده شده و پروازهای خارجی بصورت رفت و پرگشت انجام می شود که قطعا سبب توسعه ارتباطات و نیز رشد اقتصادی ولایت هرات خواهد شد. از سوی دیگر بین المللی شدن میدان هوایی هرات جایگاه و  اعتبار این ولایت را در سطح منطقه و جهان برجسته می سازد و با توجه به باستانی بودن ولایت هرات، رشد صنعت گردشگری را نیز در پی خواهد داشت.

از طرفی دیگر مجهز ساختن میدان هوایی هرات با امکانات امنیتی میتواند در تامین امنیت در این ولایت موثر باشد که در پلان ساخت وترمیم میدان هوایی هرات قرار است دوربین ها وکمره های مداربسته امنیتی ساخته شود و اخیرا دستگاه های تشخیص اسناد جعلی نیز از سوی فرانسه در میدان هوایی هرات آورده شد.

همچنان شرکت های هواپیمایی داخلی آمادگی خود را در زمینه  پروازهای خارجی اعلام کردند و هم اکنون پروازها به کشورهای هند و امارات متحده عربی از میدان هوایی  بین المللی هرات جریان دارد.

بااین وجود گام بعدی استفاده درست از امکانات آماده شده در میدان هوایی هرات است که انتظار میرود تا به صورت مسولانه ودلسوزانه از آن در جهت رفع نیازمندیهای مردم کار گرفته شود.

مدیریت درست این فرودگاه و برنامه ریزی دقیق امورکاری آن یکی از دیگراز فکتورهایی است که باید مورد توجه جدی مسوولان محلی هرات  قرار گیرد تا زمینه سهولت های لازم و تحقق اهداف اصلی آن فراهم شود.

با این امر، باید زمینه رشد و انکشاف تولیدات داخلی و افزایش سرمایه گذاری های خارجی نیز فراهم گردد و تلاش صورت گیرد تا زمینه بازاریابی جهانی نیز برای کالاهای داخلی افغانستان هم میسر شود تا توجهات جهانی به هرات، محصولات و دستاوردهای آن بیشتر گردد.

 

نظرتان را بنویسید