درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد …!!!

نهال شانی رسم دیرینه یی در ولایت هرات است که همه ساله با نزدیک شدن سال نو در فصل زمستان با شاندن نهال هایی از سوی شماری از مقام های محلی از جمله والی و شهردار گشایش می یابد.

به استقبال از سال نو و بهار پر طراوت، همه ساله ماه آخر سال بنام ماه سبز از طرف مقام های دولتی نام گذاری میشود. این به معنای توجه مردم به خاطر سهم گرفتن در روند نهال شانی در شهر صورت میگیرد .

عبدالقیوم افغان رییس اداره محیط زیست هرات در مصاحبه با زحل از غرس بیش از 130 هزار اصله نهال در شهر هرات خبرداد و م یگوید که برنامه نهال شانی امسال در هرات باجدیت بیشتری انجام خواهد شد.

او ایجاد فضای سبز را مهمترین راه برای مقابله با لوده گی محیط زیست می داند و می گوید که  امسال سعی براین است تا غرس نهال در ساحات تعین شده از پیش  به صورت درست آن صورت گرفته و باید نهال های شانده شده به همکاری مردم هرات ثمر دهد. به باور وی مردم هم باید در روند نهال شانی و گسترش فضای سبز  شهر هرات سهم گسترده بگیرند.

آقای افغان تائید میکند که هرچند در سالهای گذشته تعدادزیاد نهال در هرات شانده شد  ولی در قسمت حفاظت از آنها توجه  کافی صورت نگرفته است و این امر تلاشهای سال گذشته را در قسمت نهال شانی در هرات کم رنگ ساخته است .

ریس اداره محیط زیست ایجاد فضای سبز در شهررا به مثابهء فیلتر طبیعت دانسته و  از مردم هرات میخواهد که به خاطر سالم زیستن خود و اعضای خانواده خود در حفاظت از ساحات سبز شهر هرات کوشاباشند.

محیط زیست آلوده

از سوی دیگر اداره محیط زیست از آلودگی آب و هوای شهر هرات نگران است و می گوید که آلاینده های محیط زیست در هرات روبه به افزایش است. تا جاییکه این اداره اعلام کرده بود که به دلیل افزایش و موجودیت چاه های فاضلاب در بخش های مسکونی شهر هرات آب های زیر زمینی این شهر تا سه سال دیگر قابل نوشیدن نخواهد بود.

در همین حال کارشناسان ایجاد فضای  سبز  از جمله کاشتن نهال در ولایت هرات را بخاطر شرایط خاص جوی و موجودیت بادهای موسومی سال، یکی از بهترین راه ها برای ی جلوگیری از آلودگی های هوا     می دانند.

آنان بر این باور اند که با غرس تعدای زیادی از نهال ها در ساحات شمالی شهر هرات تاحدودی می توان از آلودگی هاي هوا ناشی از دود زیاد وسایط نقلیه ، حمام ها، تیل های بی کیفیت وارداتی ، داشهای خشت پزی  و بلاخره گردو خاک های ناشی از بادهای شدید موسومی جلوگیری نمود.

این در حالی است که شماری از مردم هرات خواهان توجه بشتر مقام های ولتی در قسمت سالم نگهداشتن محیطی عاری از گرد وغبار در هرات شدند.

موجودیت بادهای موسومی ،فعالیت غیر استندرد حمام ها در شهر ، ازدیاد وسایط نقلیله ، وجود چاه های فاضلاب در کوچه های شهر … همه وهمه مواردی اند که محیط زیست را بامشکلات جدی روبروی ساخته است که اگر اقدام به موقع وهمگانی دراین زمینه  صورت نگیرد در چند سال دیگر ما شاهد یک تراژیدی  در هرات خواهیم بود.

آشتی با طبیعت

آشتی با طبیعت همواره در فرهنگ افغانان جایگاه ویژه ای داشته است. تامل در كمال و جمال زیبای خداوندی، اصی ترین نتیجه و ثمره انس با طبیعت است. طبیعتی كه ذات انسان و قوه عاقله او را در راه شناخت معبود یكتا هدایت می كند.

هرساله در اواخر زمستان و شروع سال نو  افغانان در دامان پرمهر طبیعت گرد هم می آیند تا روز طبیعت را در پرتوی از مهربانی ها و نیكی ها بگذرانند. روز طبیعت این فرصت را برای ما فراهم می سازد تا برای یك روز و حتی ساعاتی محدود به طبیعت پناه ببریم و از لذایذ روحانی مشاهده زیباییها بهره مند شویم.

فراموش نكنیم كه طبیعت آینه تمام قدی است كه در آن می توان “خود”را یافت. بنابر این حفظ طبیعت به معنای حفظ خودمان است.

اما مت

نظرات مسدود است