واردات گچ خارجی؛ رکود بازار فروش گچ وطنی

کارخانه داران گچ و فروشنده گان از واردات گچ مشابه خارجی به بازار های هرات در این روز ها  نا خوشایند و شاکی هستند. این فروشندگان می گویند، از زمانیکه واردات گچ از کشورهای خارجی آزاد گذاشته شده است این روند اثرات منفی بر تولیدات داخلی آنان داشته است.

برخی از کارشناسان بر این باور اند که آزاد گذاشتن واردات گچ خارجي به باز های افغانستان در فيصله شوراي وزيران ازعوامل ركود بازار فروش گچ وطنی می باشد.

 در حال حاضر گچ به صورت آزادانه از کشور ایران وارد افغانستان میشود و این گچ بزرگترین رقیب برای گچ وطنی در ولایت هرات به شمار می رود.

شركت صافي كه يكي از بزرگترين شركت هاي تجارتي مي باشد در حال حاضر در جهت فروش توليدات خويش مثل گچ وديگر مصالح ساختماني در هرات بخاطر موجوديت گچ ايران  كم كم به ركود روبرو مي باشد .

محمد نسيم رحمي، مدير اداري شركت برادران صافي در هرات از رقابت هاي ناسالم كشور هاي همسايه واز سياست دمپنگ اين كشور ها و در حال حاضر آزاد گذاشتن فروش گچ ايران به باز های افغانستان دلیلی بر روکود بازار گچ وطنی می داند.

وي مي گويد از طرف ديگر عدم حمايت دولت از توليدات داخلي، باعث كندي روند فروشات داخلي آن ها شده است.

کارخانه داران و فروشنده گان گچ درهرات  اسنادی را به دسترس رسانه ها قرار داده اند که حدود یک سال و دو ماه  قبل خلاف فرمان ریيس جمهور کرزی به اساس فرمان های مکرر دکتور داوود صبا والی هرات به ریاست گمرک آن وقت یک محموله 30 هزار تنی گچ سفید از کشور ایران وارد هرات شد که گفته می شود این خود بر قیمت و کیفیت گچ وطنی اثر منفی گذاشته است.

.

در همين حال محمد طاهر عنبري ریيس اداره مبارزه با ارتشا و فساد اداري درغرب کشور ضمن تأیيد اين موضوع مبني بر واردات غير قانوني اين محموله 30 هزار تني گچ به ولايت هرات می گوید، اين قضيه به صورت جدي تحت بررسي آنها قرار دارد.

اما محی الدین نوری، سخنگوی والی هرات مي گويد كه اين كار از مجراي قانون وطبق فيصله شوراي وزيران مبني بر آزاد گذاشتن گج ايران وفروش  آن در كشور اجازه داده و اداره محلي هرات به اساس فیصله شورای وزیران مبنی بر آزاد بودن واردات گچ  اجازه ورود این محموله  گچ را داده است.

 با این وجود مسوولان  ریاست گمرک هرات می گوید، در حال حاضر واردات گچ ایرانی به اساس فیصله شورای وزیران که شش ماه قبل صورت گرفت جریان دارد و این خود بر کاهش قیمت ها در بازار هرات تأثیر مثبت داشته است.

به باور آگاهان امور اقتصادی، سیاست اقتصادی که آن را حکومت درپیش گرفته است؛ یعنی اجازه می دهد که کالاهای خارجی بطور بی رویه وارد کشور شود، موجب آن شده است که  بازرگانان کاروبار خود را از دست بدهند و نتوانند با رقیبان خارجی شان رقابت کنند.

گزارش: محمد کبیر سیار

نظرتان را بنویسید