گمرک هرات و افزایش 50 درصدی درآمدها

مسوولان ادارهء گمرک ولایت هرات می گویند که درآمد گمرک این ولایت،  50 درصد نسبت به پارسال افزایش یافته و درآمد پارسال گمرک هرات، حدود 13 ملیارد افغانی بوده است.

 احسان الله کامه وال، رییس اداره گمرک هرات در گفتگوی ویژه با زحل گفت که درحال حاضر گمرک هرات 25 درصد درآمدهای گمرگی کل کشور را تامین میکند و این گمرک نقش مهمی در تامین بودجه و رشد اقتصادی کشور دارد.

او می افزاید که مبارزه با فساد اداری، فراهم شدن سهولت ها برای بازگانان، ایجاد یک روند شفاف در زمینه تعرفه های گمرکی، معیاری شدن ادارهء گمرک و استخدام افراد مسلکی،  بلند بردن ظرفیت های کارمندان  و نیز تشویق بازرگانان به پرداخت تعرفه های شان، از جمله مواردی هستند که در افزایش درآمد گمرک هرات تاثیر بسزایی داشته است.

به گفته ی او، بخش عمده درآمد گمرک هرات از واردات وسایط نقلیه تیز رفتار می باشد که در این اواخر نیز واردات  موترهای مدل پایین، کاهش یافته است.

رییس گمرک هرات تاکید می ورزد که در صورت رفع مشکلات ترانزیتی با کشورهای همسایه ومبارزه بیشتر با فساد اداری در گمرکات این درآمدها افزایش بیشتری خواهد یافت.

از سوی دیگر حضرت عمر زاخیلوال وزیر مالیه کشور چندی پیش در سفرش به هرات، مبارزه با فساد اداری وکنترول بیشتر واردات را مهمترین دلیل افزایش درآمد گمرک هرات عنوان کرد و تاکید ورزید که پیش بینی میشود گمرک هرات امسال بیش از ۲۰ ملیارد افغانی  درآمد داشته باشد.

این در حالیست که تا دوسال پیش درآمد کل گمرکات کشور به حدود ۱۹ ملیارد  افغانی میرسید.

درچند سال اخیر تاسیسات گمرکی ولایت هرات در مرز اسلام قلعه،  به هزینه حدود 25 ملیون دالر از سوی ایالات متحده امریکا ساخته شده و به گفته مسوولان، این تاسیسات نقش مهم و اساسی در ذخیره سازی و کنترول کالاهای تجاری در مرز داشته است.

درهمین حال انجینر نوراحمد بارز آگاه امور در هرات افزایش درآمد گمرک هرات را نشان دهندهء نقش و مسوولیت مردم این ولایت در پرداخت تعرفه های گمرکی می داند و  اما می گوید که در بودجه های عادی و انکشافی کشور سهم قابل قبولی برای اداره هرات در نظر گرفته نمی شود.

او مدعی است که هنوز هم فساد اداری در دستگاه دولت سبب می شود که یک مقدار از این درآمدها هدر برود.

انجینیر بارز می گوید که اداره گمرک هرات نیاز به اصلاحات بیشتر دارد و درسیستم کاری، ساختار و مدیریت این اداره هنوز هم مشکلاتی دیده می شود.

به گفته وی درصورتیکه این مشکلات مرفوع شود، درآمدهای گمرکی ولایت هرات همچنان افزایش خواهد یافت.

هرات به علت داشتن مرز با مشترک با دو کشور ایران و ترکمنستان و دارا بودن دو بندر مهم اسلام قلعه در غرب و تورغندی در شمال به مرکز اصلی تجارت و کسب و کار افغانستان تبدیل شده ‌است.

گمرک هرات هم از گمرک های بزرگ کشور است و به گفتۀ مسؤولان آن، بخش بزرگ درآمد این گمرک از واردات مواد سوختی،  مواد خوراکی ، موادبهداشتی  پوشاک و مواد ساختمانی به دست می آید.

اکثر کالاهای وارداتی کشور بدلیل موقعیت مناسب وامنیت نسبتا خوب هرات از مرز های این ولایت داخل کشور می شوند و این خود گمرک هرات را به پر در آمدترین گمرک کشور تبدیل کرده است.

گزارشگر: محمد کبیر سیار

نظرتان را بنویسید