زعفران هرات؛ با کاهش قیمت مواجه است

مسوولان برخی از شرکت های تولید زعفران در هرات می گویند که بهای زعفران نسبت به سال گذشته کاهش قابل ملاحظه داشته است. و بهای زعفران حالت نزولی را طی می کند.

 زعفران یکی از قیمتی ترین محصولات کشاورزی در جهان است و دولت افغانستان در چند سال گذشته تلاش کرده آن را جایگزین تریاک کنند.

در همين حال فقير احمد بيانگر، ريیس زراعت هرات مي گويد مشكل اصلي كاهش قيمت زعفران صنعت بسته بندی محصولات زعفران است كه هنوز در افغانستان رضایت بخش نیست و همین امر یکی از عوامل کاهش بهای این گیاه قیمتی دركشور شده  است.

بهای زعفران در چند سال گذشته نیز تحت تاثیر بازارهای جهانی و منطقه ای نوسان داشته است ودر حال حاضر في كيلو زعفران به  ارزش 50 تا 60 هزار افغانی خرید و فروش می شود.

اما سال قبل هر کیلوی زعفران حدود 120 هزار افغانی تا 150هزار افغانی خرید و فروش می شد.

هرات به عنوان مرکز تولید زعفران در افغانستان شناخته می شود، زعفران که خریداران زیادی در سراسر جهان دارد، در كشورمان علاوه بر کمک به بهبود وضع کشاورزی و کشاورزان این کشور، کشت جایگزین تریاک نیز محسوب می شود.

اين در حاليست كه شماري از بازرگانان وفروشندهاي زعفران هرات، دولت را متهم به بي توجي در بازار، بسته بندي وبازاريابي زعفرن ميكنند.

 سيروس سعيدي، مسوول تحيقق وترويج شرکت “افغان زعفران”  چنين مي گويد: «با آنكه بازارفروش زعفران در هرات از چندي به اين سو كاهش يافته، اما ارزش خود را در مقابل زعفران خارجي  از دست نداده است و مشتریان زعفران هراتی راضی به نظر می رسند».

گزارشگر: سیار

نظرتان را بنویسید