شکایت مردم از نا امنی‌ها در سطح شهر هرات

دزدان تفنگدار طی دو روز گذشته اموال دو دکان را در سطح شهر هرات با خود بردند و مالک یکی از این دکان‌ها را با شلیک گلوله کشتند.

download

حوالی ساعت 8:00 بجه‌ی سه شنبه شب، چهار تن از دزدان تفنگ‌دار در منطقه‌ی فرقه‌ که مربوط به ناحیه یازدهم شهر می‌شود، وارد این دکان می‌شوند و قصد بردن پول‌های دخل این دکان را باخود می‌کنند. شاهدان عینی می‌گویند: هنگامی‌که مالک این دکان با یکی از دزدان درگیر می‌شود، دزد دیگر با شلیک گلوله دکاندار را به قتل می‌رساند.

آنان نهادهای امنیتی، به ویژه پلیس را در راستای تامین امنیت شهروندان به کم‌کاری متهم می‌کنند و می‌گویند که بیشتر عاملان چنین رویداد‌ها یا کارمندان نهادهای امنیتی اند و یا با گروه‌های دزد هم‌کار اند.

یک دکان هم در منطقه‌ی چوک گلها، در قلب شهر هرات موقعیت دارد. مالک این دکان می‌گوید که حوالی ساعت 2:00 پس از چاشت روز دو شنبه، شش تن از دزدان تفنگدار وارد این دکان مبایل فروشی شدند و حدود 35 دستگاه مبایل گران‌بهای وی را که ارزش آن‌ها 37 هزار دالر امریکایی می‌رسید، با خود بردند.

او هم نهادهای امنیتی به ویژه پلیس را در تامین امنیت مردم به کم‌کاری متهم می‌کند و می‌گوید که شماری از کارمندان نهادهای امنیتی با گروه‌های دزد در سطح شهر همدست اند.

در همین حال، شماری از شهروندان هرات می‌گویند که نهادهای امنیتی، به ویژه پلیس “مدیریت ضعیفی” دارد و توانایی تامین امنیت شهروندان را به درستی ندارد.

آنان همچنان می‌گویند که شماری از کارمندان امنیتی خود دست به چنین کارهایی می‌زنند و شماری هم با گروه‌های دزد در سطح شهر همدست اند و سبب چنین رویدادهایی می‌شوند.

از سوی دیگر، عبدالاحد ولی زاده، سخنگوی پلیس این ولایت دست داشتن کارمندان امنیتی را در چنین رویدادها و یا همکاری آنان را با گروه‌های دزد و تروریست در این ولایت رد می‌کند و می‌گوید که پلیس در تلاش بازداشت عاملان این رویدادها می‌باشد.

او گفت که از شروع سال روان تا کنون دستکم 700 تن به اتهام انجام جرم‌های گوناگون جنایی بازداشت شده اند. او افزود که از میان این افراد، 100 تن متهم به دزدی مسلحانه می‌باشد و پرونده‌های همه‌ی این افراد به نهادهای عدلی و قضایی سپرده شده است.

از سوی دیگر، مهدی حدید، مسوول کمیته امنیتی شورای ولایتی این ولایت می‌گوید که امسال آمار وقوع رویدادهای ترور و دزدی نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. او گفت که سال گذشته در هر ماه بین 5 تا 6 مورد رویداد دزدی و یا ترور در این ولایت صورت می‌گرفت، ولی امسال در هر ماه بین 8 تا 9 مورد دزدی و یا ترور در این ولایت رخ داده است و این نشان دهنده‌ی افزایش آمار رویدادهای جنایی در این ولایت می‌باشد.

او یکی از دلیل‌های افزایش آمار رویدادهای جنایی در این ولایت را کم‌بود نیروهای پلیس می‌داند.

ترور نظامیان و غیر نظامیان، آدم ربایی و دزدی دکان‌ها و وسایط نقلیه در سطح شهر هرات، از شکایت‌های همیشگی شهروندان بوده است. شهروندان همواره نهادهای امنیتی، به ویژه پلیس را در راستای تامین امنیت خویش به ناتوانایی متهم کرده اند. اکنون باید دید که نهادهای امنیتی به ویژه فرماندهی پلیس این ولایت برای تامین امنیت بهتر شهروندان، چه برنامه‌هایی را روی دست خواهد گرفت.

نظرتان را بنویسید